مقالات ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در رمزارزها

سرمایه گذاری در رمزارزها

سرمایه گذاری در رمزارزها مزایای خاص خود را دارد، که باعث شده است تا افراد زیادی در این بازار سرمایه گذاری کنند. رمزارزها، پول دیجیتالی و غیر متمرکز هستند که به صورت الکترونیکی در دسترس هستند و تراکنش‌های مربوط به آن‌ها با استفاده از رایانه یا کیف پول الکترونیکی مربوط به اینترنت یا شبکه‌های مشخص صورت می‌گیرد. مزایای سرمایه گذاری در رمزارزها مانند شفافیت، سرعت، امنیت، قابل حمل و نواقص کمتر مانند کاهش هزینه‌های مربوط به تبادل بانکی می‌باشند. اما باید بدانید که

چرا باید در این بازار سرمایه گذاری کنیم؟

امروزه روش‌های زیادی برای سرمایه گذاری، کسب سود و درآمد وجود دارد که هر فرد با روشی مختص به خود سعی در افزایش آن دارد. 


سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یکی از روش‌هایی است که به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد خود  توجهات زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کرده و افراد زیادی در بازار کریپتوکارنسی سرمایه گذاری کردند. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند سایر موارد سرمایه گذاری مزایایی دارد که سبب خاص شدن سرمایه گذاری شده است.


ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی)

ارزهای دیجیتال، نوعی پول دیجیتالی و غیر متمرکز هستند که وجود فیزیکی ندارند و فقط به صورت دیجیتال و الکتریکی در دسترس هستند. تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال با استفاده از رایانه یا کیف پول الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه‌های تعیین شده انجام می‌گردد. در مقابل، ارزهای فیزیکی، مانند اسکناس‌ها و سکه‌های ضرب شده، قابل لمس هستند، به این معنی که ویژگی‌های فیزیکی مشخصی دارند.


تراکنش‌های مربوط به چنین ارزهایی تنها زمانی امکان‌پذیر هستند که دارندگان آن‌ها این ارزها را در اختیار داشته باشند. ارزهای دیجیتال دارای کاربرد مشابه ارزهای فیزیکی هستند. قابلیت استفاده برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات را دارند. ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های مختص خود که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند، ذخیره و نگهداری می‌شوند. از کیف پول‌های معروفی که اکثر ارزهای دیجیتال را ساپورت می‌کنند، می‌شود به Ledger، Trezor، Trust wallet، Atomic wallet، و... اشاره کرد.


سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

همونطور که می‌دانید برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باید اطلاعات و مهارت‌های لازم، در رابطه با تحلیل‌های تکنیکال را کامل داشته باشید و شرایط قیمتی ارزها را برای روزهای آینده پیش بینی کنید و علاوه بر آن، تحلیل نمودارها و فالو کردن اخبار بازار ارزهای دیجیتال بسیار قابل اهمیت است.


جهت مطالعه مقاله انواع سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها کلیک کنید


چرا باید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که چرا روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم، یا ویژگی‌های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چیست؟ دلایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما هدف اصلی هر سرمایه‌گذاری ایجاد سود است. با این حال، سود نتیجه ارزش افزوده ‌است.


به طور خلاصه، هر سرمایه گذاری تنها در صورتی رشد خواهد کرد که ارزش افزوده داشته باشد. ارزهای دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شدند و از این رو سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مزایایی دارد که در ادامه به بررسی مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می پردازیم.


مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال


۱. پتانسیل برای بازده بالا

 یکی از مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال این است که رشد بالایی دارند و در نتیجه پتانسیل بازدهی بالایی دارد.ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته دارایی با عملکرد برتر بودند. به عنوان مثال، بیت کوین و اتریوم به ترتیب در پنج سال گذشته تقریبا 1000٪ و 500٪ رشد کردند. با این حال، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، سرمایه‌گذاری‌های کریپتو نیز خطراتی در راه دارد  که باید از آن‌ها آگاه باشید و بعد از کسب مهارت‌های لازم، شروع به سرمایه گذاری کنید. 


۲. بازار جهانی 

 برخلاف بازارهای سهام، بازار کریپتو جهانی است. دو راه برای بررسی این موضوع وجود دارد، ابتدا مفهوم بازار سهام در مقاطع زمانی مختلف به جغرافیاهای مختلف معرفی شد. بورس نیویورک در سال 1792 راه اندازی شد، در حالی که بورس اوراق بهادار بمبئی در سال 1875 راه اندازی شد. به طور موثر، سرمایه گذاران در بازار سابق نیز در معرض فرصت‌های سرمایه گذاری اولیه قرار گرفتند. از طرف دیگر، جهانی بودن کریپتو به طور کلی به دنیا معرفی شد و نه در جغرافیای خاص، و فرصتی برابر برای سرمایه گذاری مردم در سراسر جهان فراهم کرد.

ثانیا هنوز سرمایه‌گذاری در بازارهای خارجی برای مردم پیچیده است و در نتیجه فرصت‌های سرمایه‌گذاری را بر اساس مناطق جغرافیایی محدود می‌کند. با این حال، هر کسی می‌تواند از هرکجای جهان در پروژه‌های ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. 


۳. کاهش قیمت

تورم به کاهش ارزش پول اشاره دارد. به عنوان مثال، 1 دلار می تواند در دهه 1900 بسیار بیشتر از امروز به شما کمک کند، زیرا تورم، ارزش اون را کاهش داده است. این به دلایل اقتصادی زیادی اتفاق می‌افتد، رایج ترین آن‌ها چاپ پول بیشتر است.


بنابراین پول کاغذی تورم زا است. با این حال، برخی از کریپتوها کاهش دهنده هستند. با گذشت زمان، ارزش آن‌ها افزایش می یابد. مثلا: بیت کوین.

1 بیت کوین در سال 2017، دارای ارزشی معادل 2000 دلار بوده است و اکنون ارزش آن چیزی حدود 20000 دلار است. این امکان وجود دارد، زیرا بیت کوین برخلاف پول کاغذی عرضه محدودی معادل 21 میلیون دارد.


۴. خرید و فروش آسان تر

یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال این است که با ظهور بسیاری از پلتفرم‌های رمزنگاری، خرید و فروش ارزهای دیجیتال بسیار آسان شده است. برخی از پلتفرم‌ها به شما این امکان را می‌دهند که ارزهای دیجیتال را تنها با چند کلیک خریداری کنید. مفاهیمی مانند سهامداری و ییلد فارمینگ نیز ایجاد شدند که به سرمایه گذاران رمزارز کمک می‌کند تا از دارایی‌های خود بهره ببرند.


 ۵. قابلیت دسترسی 24 ساعته

یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، دسترسی 24 ساعته به رمز ارزها است. بازارهای سهام و بانک‌ها فقط 8 ساعت در روز باز هستند و در تعطیلات آخر هفته بسته می‌شوند. اگر در نیمه‌شب یک وضعیت اضطراری داشته باشید و به بودجه نیاز داشته باشید، چه کاری انجام می‌دهید؟ اگر خانواده شما در کشور دیگری باشند و آخر هفته ناگهان به بودجه نیاز داشته باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟ شما نمی‌توانید به بازارهای سهام برای انحلال سرمایه گذاری‌های خود یا بانک‌ها برای انتقال پول در چنین استنادی اعتماد کنید.


اما می توانید به ارزهای دیجیتال اعتماد کنید. ارزهای دیجیتال ۲۴ ساعات شبانه روز و در ۷ روز هفته در دسترس می‌باشند. شما می‌توانید رمزارزها را در هر زمان خریداری کنید یا به‌ فروش بگذارید، زیرا صرافی‌ها در تمام ساعات و روزها باز هستند، از جمله آخر هفته‌. همچنین می توانید بدون اتکا به بانک‌ها یا سایر واسطه‌ها برای هر شخص که دوست داشته باشید پول انتقال دهید. این یکی از مزایای مهم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.


 ۶. درجه امنیت بالا هنگام انجام معاملات

یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال این است که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال رمزگذاری می‌شوند. این امر باعث تضمین دارایی‌های شما می‌گردد. با ایجاد فناوری بلاک چین، انجام تراکنش‌های تقلبی با ارزهای دیجیتال نیز خیلی دشوار است.


همه افراد در شبکه بلاک چین یک کپی از تمام تراکنش‌های شبکه دارند. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال نیز تغییر ناپذیر هستند. هنگامی که یک تراکنش ثبت می‌گردد، نمی توانید آن را ویرایش کنید، بنابراین این امر از دستکاری سوابق جلوگیری می‌کند.


 ۷. سریع و کارآمد

شما می توانیذ ارزهای دیجیتال را در عرض چند دقیقه و با کسری از هزینه در مقایسه با نقل و انتقالات بانکی معمولی به صورت جهانی انتقال دهید. این یک مزیت بزرگ برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می‌باشد.


۸. خصوصی

 اگرچه تراکنش‌های بلاک چین عمومی هستند، اما نام مستعار دارند. هر کاربر دارای یک آدرس عمومی و خصوصی است که کاربران را شناسایی می کند. آدرس‌ها یک متن الفبایی ۲۶-۳۵ کاراکتری هستند.


آدرس عمومی هویت نام مستعار شما هست که از طریق آن تمام تراکنش‌های شما شناسایی می‌گردد و می‌توانید آدرس عمومی را با دیگران به اشتراک گذاشته تا رمزارزها را به شما منتقل کنند. در حالی که یک آدرس خصوصی، آدرسی هست که از طریق آن به رمزارزهای خود دسترسی دارید.


۹. کنترل بر دارایی های خود

 دو کلید وجود دارد: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی که برای دسترسی به کیف پول دیجیتال شما (درست مثل یک قفسه در بانک) مورد نیاز است. این کیف پول دیجیتال تمام دارایی‌های رمزنگاری شما را دارد. کلید عمومی توسط صرافی رمزنگاری شما نگهداری می‌گردد.


به عنوان مثال، اگه از طریق Mudrex سرمایه گذاری کنید، Mudrex کلید عمومی رو دارد. تنها چیزی که نیاز دارید رمز عبور یا کلید خصوصی کیف پول دیجیتال خودتان است تا از هر کجا و هر زمان به دارایی‌های رمزنگاری خود دسترسی داشته باشید.


هیچ کس نمی تواند با هر یک از کلیدها به حساب شما دسترسی پیدا کند. بنابراین حتی اگه شخصی بتواند کلید عمومی رو نقض کند، بدون کلید خصوصی شما نمی تواند به دارایی‌های رمزنگاری شما دسترسی داشته باشد.


۱۰. دیجیتال هستند

شما می دانید که لازم نیست نگران جیب بران در بازار کریپتوکارنسی باشید. همونطور که در بالا ذکر شد، حریم خصوصی بالای بلاک چین باعث می‌شود کسی نتواند ارز دیجیتال شما را بدزدد و از آنجایی که کاملا دیجیتالی هستند، لازم نیست کیف پول را با خود حمل کنید، نگران افتادن آن یا جیب بری باشید. تا زمانی که پسورد ورود به کیف پول دیجیتال خود را به خاطر دارید، می توانید از هر جایی به پول خود دسترسی داشته باشید.


۱۱. زمان پردازش کوتاه

فناوری بلاک چین همه تراکنش‌های رمزنگاری را به صورت همتا به همتا انجام میدهد. این بدان معنی است که شما لازم نیست نگران زمان انتظار طولانی باشید یا موسسات مالی مانع ارسال یا دریافت پول شما باشند. بیشترین زمان پردازش در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.


۱۲. عدم تمرکز

در حالی که بازار کریپتو مطمئناََ نوسانات صعودی و نزولی دارد، به هیچ نهاد مالی یا سازمان سیاسی وابسته نیست. قدرت در دست کاربر است، بنابراین لازم نیست نگران چیزهایی مانند سیاست مالی یا رکود اقتصادی باشید که بر ارزها تاثیر می‌گذارد.آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟

در حال حاضر به خاطر نوپا بودن بازار رمز ارزها، اکثر کشورها برای اون سازوکار و قانونی تدوین نکردند. به طور کلی می توان گفت که فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال و خرید و فروش رمز ارزها در ایران نه قانونی است و نه غیر قانونی! برخی کشورها نظیر چین مقررات سختی در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال ایجاد کردند.


اما در خصوص استخراج ارز دیجیتال دارای مکانیزم مشخص‌تری هستند و بعضی از ماینرهای بزرگ در این کشور حضور دارند. 


نتیجه و جمع بندی:

تلاش کردیم در مقاله مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را بررسی کرده و توضیحات کاملی در مورد هر کدوم از مزایا خدمت شما ارائه کنیم تا با دانستن مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری راحت و عالی داشته باشید. همان طور که گفتیم بهتره است قبل از سرمایه گذاری، دانش و مهارت‌های لازم رو یاد بگیرید و با مشخص کردن هدف خود سرمایه گذاری رو شروع کنید.