مقالات ارز دیجیتال

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری در علم اقتصاد به معنای تخصیص منابع مالی به یک یا چند دارایی مختلف، به امید به دست آوردن منابع با ارزش‌تر در آینده است.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری در علم اقتصاد به معنای تخصیص منابع مالی به یک یا چند دارایی مختلف، به امید به دست آوردن منابع با ارزش‌تر در آینده است. سرمایه گذاری می‌تواند به دو صورت سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری غیرمستقیم صورت بگیرد. از انواع سرمایه گذاری می‌توان به خرید و فروش سهام شرکت‌ها، اوراق درآمد ثابت، مسکن، زمین، طلا، خودرو، ارزهای خارجی و … اشاره کرد.


انجام سرمایه گذاری با هدف کسب سود دارای ریسک می‌باشد و ممکن است باعث از دست رفتن اصل سرمایه شود. بنابراین پیش از انجام سرمایه گذاری باید دانش و تخصص لازم را کسب کرده باشیم یا از خدمات مشاوران حرفه‌ای استفاده کنیم تا دچار زیان نشده و بتوانیم سود بدست آوریم.


چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟

هدف اصلی سرمایه گذاری ایجاد منابع درآمد مناسب برای دستیابی به اهداف کوچک و بزرگ در زندگی است. ولی بدون یک برنامه هدفمند، نمی‌توان به اهداف مالی خود در آینده رسید. بنابراین، ضروری است برای سرمایه گذاری، یک برنامه موثر و هدفمند داشته باشیم. خوب است بدانید که ۷۰٪ از دارایی افراد ثروتمند از سرمایه گذاری حاصل گردیده است.


ارتباط با کارشناسان مجموعه جهت مشاوره در امر سرمایه گذاری


نحوه برخوردی که هر شخص با درآمدهای خود دارد، می‌تواند نقش بسیار مهمی در وضعیت مالی آینده او داشته باشد.

برای تضمین آینده مالی خود، باید ضمن داشتن یک منبع درآمدی مناسب، برنامه‌ای هدفمند برای درآمدهای کسب شده خود تنظیم کنید.


چگونه می‌توان برای درآمدهای خود برنامه ریزی کرد؟

به طور کلی به دو روش می‌توان برای بخش مازاد درآمدهای خود برنامه‌ ریزی کرد که عبارتند از «پس انداز» و «سرمایه گذاری».


پس انداز چیست؟

پس انداز به پولی که پس از کسر هزینه‌های مصرفی از درآمد هر فرد یا خانواده باقی می‌ماند، گفته می‌شود. توجه داشته باشید که معمولا پس انداز به شکل وجه نقد نگهداری می‌شود. از این رو بازدهی چندانی برای شخص، ایجاد نخواهد کرد! (به خصوص کشورهایی که تورم بالایی دارند.)


سرمایه گذاری چه مزایایی دارد؟

شما با سرمایه گذاری صحیح می‌توانید به اهداف مالی خود دست پیدا کنید و در کنار آن از تورم نیز در امان باشید.


انواع روش های سرمایه گذاری کدام است؟

به طور کلی بازارهای بورس، زمین و مسکن، خودرو، طلا، ارزهای خارجی و رمز ارزها پرطرفدارترین روش‌های سرمایه گذاری در ایران هستند که در ادامه با هر یک بیشتر آشنا می‌شویم.


بورس

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام شرکت‌ها، یکی از انواع روش های سرمایه گذاری پرطرفدار می‌باشد. از دیگر مزایای این بازار می‌توان به امکان سرمایه گذاری با پول کم، نقدشوندگی مناسب، قابلیت سرمایه‌گذاری غیر حضوری، امکان مدیریت ریسک و شفافیت اطلاعاتی بالا اشاره کرد.


اگر قصد دارید خودتان به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنید، بهتر است ابتدا آموزش بورس را دیده و با مواردی مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی، اصول روانشناسی معاملات و تکنیک‌های مدیریت سرمایه آشنا شوید. البته راه دیگری نیز وجود دارد و آن هم استفاده از یک کارشناس و مشاور حرفه‌ای است که شما را در این امر همراهی کند.


فارکس

بازاری شبیه به بازار سهام اما در مقیاس جهانی که شما در آن امکان خرید فروش سهام شرکت‌ها، فلزات گرانبها، جفت ارزها و…. را دارید و می‌توانید به صورت دو طرفه در این بازار سرمایه گذاری کنید.


زمین و مسکن

سرمایه گذاری در زمین و مسکن عمدتاََ نیاز به سرمایه چند صد میلیونی و یا حتی چند میلیاردی دارد. از این رو معمولا اشخاص کمتری وارد این بازار می‌شوند، البته بهتر است توجه داشته باشید که زمین و مسکن قابلیت نقدشوندگی پایینی دارند و بازار شفافی برای خرید و فروش آن‌ها وجود ندارد.


طلا

بر خلاف بازار مسکن، سرمایه گذاری در طلا با مبالغ بسیار کمتری امکان‌پذیر است. از جمله مواردی که همواره باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد عبارتند از: ریسک اصل یا تقلبی بودن طلا. ریسک و هزینه نگهداری آن در محلی امن، وابستگی به قیمت جهانی طلا و نرخ ارز.


ارزهای خارجی مانند دلار

بازار ارز یکی از انواع روش های سرمایه گذاری پرریسک و پرنوسان است و پارامترهای بسیار زیادی نظیر روابط خارجی، روابط اقتصادی شامل واردات و صادرات، سیاست‌های دولتی و سیاست‌های کلی بانک مرکزی بر آن تاثیرگذار است. از طرف دیگر، ممکن است در شرایط خاصی خرید و فروش ارزهای پر استفاده مانند دلار و یورو، با محدودیت‌های جدی همراه شود و نگهداری مقدار زیادی از آن‌ها مطابق قانون تخلف به شمار رود.


نکته!

زمانی که یک شخص ایرانی در ارزهای خارجی نظیر دلار سرمایه گذاری می‌کند، در واقع معادل شخصی است که در کشور آمریکا دارایی‌های خود را در هیچ بازاری سرمایه‌گذاری نمی‌کند! 


به یاد داشته باشید 

با سرمایه گذاری در دلار درست است که از تورم ایران محفوظ می‌مانید. اما دچار تورم کشور آمریکا که سالانه حدود ۲ درصد است، می‌شوید.


رمزارزها

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) صورت خاصی از پول دیجیتال بوده، که به صورت الکتریکی تولید و ذخیره می ‌شوند و انتقال این ارزها نیز در بستر دیجیتال انجام می ‌گیرد. عمر زیادی از ارزهای دیجیتال و ورود آن به زندگی مردم در سراسر جهان نمی‌ گذرد. اما در همین مدت کوتاه به صورت گسترده در زندگی ما انسان‌ها جای پیدا کرده است و شاهد هستیم که افراد بسیاری به معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال روی آوردند. cryptocurrency، که معادل فارسی آن رمز ارز است، انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاصی داشته و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردشان مورد استقبال بسیاری از افراد در سراسر جهان قرار گرفتند. و با توجه به آینده درخشان آن فرصت خوبی برای سرمایه گذاری نیز در آن‌ها به وجود آمده است.


سپرده های بانکی

بسیاری از افراد سپرده گذاری در بانک و دریافت سود بانکی را به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب می‌شناسند. اما داده‌های تاریخی نشان داده است که طی سالیان گذشته، سود بانکی بسیار کمتر از میزان تورم بوده است. به بیان دیگر سپرده‌های بانکی در حفظ قدرت خرید و ارزش پول کارآمد نبوده است.


کدام شیوه سرمایه گذاری بهتر است؟

از آنجایی که هر فردی شرایط و ویژگی‌های شخصیتی مختص به خود را دارد، نمی‌توان یک روش سرمایه گذاری خاص را به همه مردم توصیه کرد. به همین دلیل هر شخص باید ابتدا ویژگی‌های خود نظیر افق سرمایه گذاری و سطح ریسک پذیری را به خوبی بشناسد. سپس به مقایسه بازارهای مختلف پرداخته و بهترین را شناسایی کند.


جهت مشاوره در امر سرمایه گذاری می‌توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.